Teatr Pinezka Przemysława Grządzieli powstał w 1980 roku w Gdańsku. W zeszłym roku obchodził 25-lecie i z tej okazji otrzymał nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Gdańska.

Przemysław Grządziela po Gdańskiej Szkole Baletowej przez 17 lat pracował zawodowo jako solista baletu m.in.w Operze Bydgoskiej, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu pod dyrekcją Conrada Drzewieckiego, a następnie Ewy Wycichowskiej, Operetce Wrocławskiej, oraz był aktorem-mimem we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Obecnie nadal tańczy gościnnie w spektaklach Polskiego Teatru Tańca oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Teatr Pinezka występował na festiwalach teatralnych w Avignone, Paryżu, Lionie, Edynburgu, Londynie, Ankarze, Kijowie, Lwowie, Wilnie, Moskwie, Kaliningradzie, Krasnoarmiejsku, Salonikach, Bańskiej Bystrzycy, Berlinie, Stuttgardzie, Budapeszcie, Wiedniu, Zurichu, Sztokcholmie, Oslo, Luxemburgu, Madrycie, Amsterdamie, Guadalajarze (Meksyk), Quito (Ekwador), oraz na wielu festiwalach w Polsce. Reprezentował polską kulturę na Wystawie Światowej EXPO'92 w Sewilli /Hiszpania/, na EXPO'2000 w Hanowerze /Niemcy/, oraz na Targach Kultury i Sztuki w Umea w Szwecji.

Teatr Pinezka zdobył nagrody: dwukrotnie 1 miejsce na Baltic Festiwal Karlshamn'97,'99 /Szwecja/, 2 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Lalkarzy Solistów w Łodzi'99, 3 miejsce na Clown Festiwal Montbeliard'98 /Francja/, 3 miejsce na International Wandertheater Radebeul'96 /Niemcy/, oraz wiele wyróżnień. Na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsko-Białej'98 Przemysław Grządziela otrzymał nagrodę POLUNIMA za najlepszą kreację aktorską.

Przemysław Grządziela jest autorem wielu choreografii do spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych, m.in. "Pamiętaj o mnie" -Teatr Lalka w Warszawie, "Tristan i Izolda"- Baj Pomorski w Toruniu, "Balladyna", "Pinokio"-Teatr Polski w Poznaniu, "Ramdam"- Ośrodek Sztuki dla Dziecka w Poznaniu, "Księga Dżungli" Teatr Dramatyczny w Bielsku-Białej, "Kopytko i Kwak" Teatr Animacji w Poznaniu, "Jaś i Małgosia", "Kot w Butach" Teatr Pinokio w Łodzi, "Ferdynand Wspaniały" Teatr Groteska w Krakowie, "Baktus i Karius" Teatr Lalek w Łomży. Gościnnie grał lwa i był asystentem choreografa w spektaklu "Androkles i lew" w reż. Erwina Axera w Teatrze Nowym w Poznaniu. Zainscenizował także i wyreżyserował sztukę pt. "Mimika" według Wojciecha Bogusławskiego w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Przemysław Grządziela wykładał pantomimę na Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez dziesięć lat prowadził warsztaty pantomimy podczas Biennale Tańca Współczesnego w Poznaniu oraz prowadzi w kraju i za granicą warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży: "Plastyka ruchu i pantomima", "Sztuka cyrkowa", "Teatr Lalek" i "Klaunada".

Spektakle Teatru Pinezka to wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, szczudeł, żonglerki piłkami, maczugami, kółkami, diabolo, plucia ogniem, jazdy na monocyklu oraz improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku. W spektaklach Teatr Pinezka nie ma tekstu, więc występuje on na całym świecie nie mając bariery językowej.

Wielu ludzi przewinęło się przez Teatr Pinezka, niektórzy czasami występują gościnnie. Obecni, stali współpracownicy to: Kasia Grządziela, Iwona Cichosz, Przemysław Grządziela, Jan Grządziela, pies Ciacho i kot Pufcia.